plJęzyk
Nov 19, 2025 Zostaw wiadomość

Rura ze stali nierdzewnej ASTM A312

Zakres i sytuacje, w których pasuje A312

 

ASTM A312 obejmuje bezszwowe, spawane i mocno obrobione na zimno-austenityczne rury ze stali nierdzewnej przeznaczone do pracy w warunkach korozyjnych i w podwyższonych-temperaturach w procesach chemicznych, rafinacji, odsalaniu i równoważeniu--instalacji zakładowych; zamiast tego rury-wymiennika ciepła/kotła podlegają przepisom A213/A269, przewody sanitarne – A270, a wymiary są zazwyczaj zgodne z normą ASME B36.19M (Sch 5S/10S/40S/80S); w przypadku mediów-zawierających chlor lub utlenionych, wody morskiej-w sąsiedztwie obwodów chłodzenia oraz projektów modernizacyjnych, w których priorytetem jest czystość i czas sprawności, opcje gatunku i wykończenia powierzchni A312 są szczególnie korzystne.

 

 

Oceny, które faktycznie kupujesz

 

Większość zamówień koncentruje się na małej rodzinie gatunków. Podwójne-oznaczanie, np304/304LLub316/316Lupraszcza spawanie w pobliżu strefy HAZ, zachowując jednocześnie docelową wytrzymałość w tym samym magazynie.

Tabela 1 - Typowe gatunki A312 i typowe zastosowania

 

Stopień (TP)

Dlaczego został wybrany

Reprezentatywne aplikacje

304 / 304L / 304H

Szeroka kompatybilność chemiczna przy konkurencyjnych kosztach

Proces ogólny, para/woda użytkowa

316 / 316L / 316H

Ło-Mo; doskonała odporność na wżery/szczeliny

Bliskość wody morskiej,-systemy zawierające chlorki

321 / 321H

Ti-stabilizowany w celu kontroli uczulenia w wysokiej temperaturze

Gorący serwis ze spawaniem i cyklami termicznymi

347 / 347H

Nb-stabilizowany; szersze okno stabilizacji

Rurociągi pieca/kotła, w których spodziewana jest cykliczność

310S / 309S*

Podwyższony Cr/Ni; odporność na utlenianie/kamienie

Utleniający gorący gaz, przewody, kompensatory

904L*

Wysoka zawartość Ni/Mo/Cu do agresywnych zastosowań chlorków/kwasów

Surowe działanie chlorku lub mieszanego-kwasu

* Dostępność i ekonomika różnią się w zależności od regionu i trasy młyna.

 

ASTM A312

 

Właściwości chemiczne i podstawowe

 

Użyj tych danych do wczesnej kontroli; wymagania końcowe muszą być zgodne z najnowszymi wydaniami ASTM/ASME i specyfikacjami nabywcy.

 

Tabela 2 - Orientacyjny skład chemiczny (% wag.)

 

Stopień

C (zakres maks. / H)

Kr

Ni

Pon

Stabilizator (typ.)

304(L/H)

0.03 / 0.04–0.10

18–20

8–11

-

-

316(L/H)

0.03 / 0.04–0.10

16–18

10–14

2.0–3.0

-

321(H)

0.08 / 0.04–0.10

17–19

9–13

-

Ti ≈ 5×C do mniejszego lub równego 0,7%

347(H)

0.08 / 0.04–0.10

17–19

9–13

-

Nb+Ta ≈ 10×C–1,0%

 

Tabela 3 - Typowa minimalna-wytrzymałość na rozciąganie w temperaturze pokojowej

 

Rodzina / klasa

Wytrzymałość min

Wydajność min

Wydłużenie min

304/304L/316L

≈ 515 MPa

≈ 205 MPa

≈ 35%

321/347 (w tym H)

≈ 515 MPa

≈ 205 MPa

≈ 30–35%

310S/309S

≈ 515 MPa

≈ 205 MPa

≈ 30%

Obliczenia projektowe zależą oddopuszczalne naprężenia w funkcji temperaturyna podstawie odpowiednich kodów, a nie samych-liczb temperatury pokojowej.

 

 

Wymiary, harmonogramy i przygotowanie końcowe - Co wpływa na produkcję

 

Rozmiary rur zwykle są następująceASME B36.19M. Wybieranie5S/10S/40S/80Sharmonogramy powinny równoważyć ciśnienie, naddatek na korozję i dostęp do spawania. Aby zwiększyć wydajność konstrukcji, w wielu projektach wybiera się elementy przycięte-na-długość, aby ograniczyć liczbę spawów na miejscu. Przygotowanie końców jest dopasowane do złącza: cięcie gładkie lub kwadratowe-w przypadku prac orbitalnych i kielichowych, skośne w przypadku spoin doczołowych. Gdy planowane jest spawanie orbitalne lub krytyczne testy szczelności, węższe tolerancje średnicy zewnętrznej i ścianek pomagają zmniejszyć rozrzut-pasowania. Opcje powierzchni obejmują trawioną/pasywowaną lubjasne-wyżarzane (BA); projekty o ścisłej czystości lub niskiej chropowatości na identyfikatorze powinny określać zarówno metryki wykończenia, jak i akceptacji.

 

Bezszwowe i spawane zgodnie z312 - tym, jak zespoły podejmują decyzje w praktyce

 

Obie trasy należą do A312 i mogą zachowywać się równoważnie w eksploatacji, jeśli prawidłowo określono obróbkę cieplną i NDE. Spawanie (ERW/EFW) zapewnia wydajność i efektywność kosztową w przypadku większych NPS i długich serii, pod warunkiem, że szwy są w pełni-wyżarzone i pasywowane. Bezszwowe są często preferowane tam, gdzie nieustalone ciśnienie, ciasne zagięcia lub złożone szpule wymagają dodatkowej wytrzymałości. Arkusz danych powinien określać, która trasa jest akceptowalna i jaka weryfikacja potwierdza równoważność w odniesieniu do zamierzonego zadania.

 

Produkcja, obróbka cieplna i integralność powierzchni

 

Skuteczne systemy A312 zaczynają się w warsztacie, a nie w serwisie. Rury ze stali nierdzewnej austenitycznej powinny opuszczać zakład produkcyjny w stanie całkowicie-wyżarzonym i szybko schłodzonym, aby węgliki chromu uległy ponownemu rozpuszczeniu i przywrócona została jednolita osnowa austenityczna. W przypadku stosowania rur spawanych szwy doprowadzane są do tego samego-stanu wyżarzonego; Częściowe lub lokalne wyżarzania są odradzane, ponieważ pozostawiają mieszane mikrostruktury i nierówną reakcję korozyjną.

 

Integralność powierzchni jest zarządzana w kolejności: produkcja, czyszczenie, pasywacja i weryfikacja. Zabarwienie termiczne, osadzone żelazo i pozostałości chlorków to trzy najczęstsze przyczyny przedwczesnej korozji. Jeśli po spawaniu pozostaną jakiekolwiek odbarwienia, należy je usunąć mechanicznie, a następnie przywrócić powłokę pasywną poprzez obróbkę chemiczną zgodnie ze specyfikacją projektu (wielu właścicieli odwołuje się do praktyk branżowych, takich jak ASTM A380/A967). W przypadku usług wymagających bardzo gładkiej identyfikacji wewnętrznej lub niewielkiej tendencji do rdzewienia, można określić produkt wyżarzany rozjaśniająco-(BA) wraz z kryteriami akceptacji dotyczącymi wykończenia identyfikacyjnego i czystości.

 

Wydajność spoiny-często zależy bardziej od dyscypliny procedury niż od wyboru gatunku. Stosowanie gatunków L- lub gatunków stabilizowanych w pobliżu spoin pomaga zapobiegać uczuleniom; wysokiej jakości-czyszczenie identyfikatora gazem obojętnym minimalizuje zabarwienie termiczne i kamień tlenkowy; a dokładne czyszczenie-po spawaniu zapobiega tworzeniu się szczelin. Narzędzia i media muszą być wykonane ze stali nierdzewnej-wyłącznie-ze stali węglowej-. Szczotki, śrut lub pył szlifierski mogą osadzać wolne żelazo, które później rdzewieje i niszczy warstwę pasywną.

 

Czystość i konserwacja zamykają obieg. Umożliwia zdefiniowanie sposobu płukania, suszenia i zabezpieczania identyfikatorów, mocowania zaślepek końcowych oraz sposobu owijania wiązek w celu kontrolowania wychwytu chlorków i przedostawania się cząstek stałych podczas przechowywania i wysyłki. Praktyczny zestaw dowodów do przekazania obejmuje wykresy-obróbki cieplnej, zapisy pasywacji, wyniki czystości identyfikacyjnej oraz, jeśli tak określono, kontrole szorstkości lub-zanieczyszczenia żelaznego. Kiedy te kontrole zostaną zapisane w arkuszu danych i konsekwentnie wykonane, spawane i bezszwowe przewody A312 zachowują się równoważnie w terenie i zachowują swoją odporność na korozję przez długi czas.

 

Plan testów i inspekcji

 

Zamiast listy kontrolnej punktorów, myśl w kategoriach dowodów. Jeden element wykazuje integralność ciśnieniową (test hydrostatyczny lub nieniszczący elektryczny zgodnie z A312). Inny potwierdza ciągłość ściany i identyfikatora (prąd wirowy lub UT powyżej 100% długości w przypadku systemów krytycznych). Tam, gdzie istnieje ryzyko uczulenia, dodaje się metodę korozji międzykrystalicznej (ASTM A262). PMI weryfikuje tożsamość stopu w wiązkach. Zestaw dokumentacji zapewnia identyfikowalność MTC od ciepła do wiązki, z kryteriami akceptacji i formatami raportowania uzgodnionymi w ITP. Jeśli właściciel tego wymaga,-zeznanie przez osobę trzecią (np.BV, SGS) można zorganizować.

 

Informacje o zamówieniu - Pola do wypełnienia w arkuszu danych

 

Tabela 4 - Pola arkusza danych i typowe wpisy

 

Pole

Typowy wpis

Stopień/podwójny stopień

304/304L, 316/316L, 321/321H, 347/347H; Gatunek H-, w którym wymagana jest większa wytrzymałość na gorąco

Rozmiar i harmonogram

NPS, harmonogram (5S/10S/40S/80S), w razie potrzeby zmierzona ściana

Długość i końcówki

Przycięte-na-długość lub losowo; przygotowanie końcówek (zwykłe/kwadratowe-przycięte/skośne)

Trasa produkcyjna

Dopuszczalne bez szwu i/lub spawane; kryteria równoważności i zasięg NDE

Obróbka cieplna i powierzchnia

Wyżarzanie rozpuszczające; trawione/pasywowane lub BA; Kryteria czystości identyfikacyjnej

NDE i akceptacja

Test hydrostatyczny lub elektryczny; zasięg EC/UT; akceptacja i raportowanie

Opakowanie i czystość

Zaślepki końcowe, suchość, limity chlorków, ochrona identyfikacyjna

Dokumentacja i identyfikowalność

Szczegóły MTC (EN 10204), zakres PMI, oznakowanie/kod kreskowy

Zaangażowanie-strony trzeciej

Zakres obserwacji/inspekcji określony przez właściciela

 

Wsparcie projektu

 

Dla projektów zbudowanych wokółStal nierdzewna ASTM A312, Fajka ósemkowadostarcza 304/304L, 316/316L, 321/321H, 347/347H i wybrane gatunki specjalne z-wyżarzonymi wykończeniami, trawieniem/pasywacją, usługą cięcia-na-długość i dokumentacją dostosowaną do ITP projektu. Na życzenie można zorganizować niezależną inspekcję-osoby trzeciej.

 

Skontaktuj się teraz

 

Wyślij zapytanie

whatsapp

Telefon

Adres e-mail

Zapytanie